Bands of America Honor Band in the Rose Parade®
2005 BOA Honor Band Members

Drum Majors
Trae Blanco Piedra Vista H.S. Farmington, NM
Tara Daniel Wentzville Holt H.S. Wentzville, MO
Kyle Norbert McKinney H.S. McKinney ,TX
Robert Plummer James E. Taylor H.S. Katy, TX
Jon Schaab Snider H.S. Fort Wayne, IN
Flute
Megan Austin Snider H.S. Ft. Wayne, IN
Amanda Baker Woodrow Wilson H.S. Beckley, WV
Lindsey Brison Siegel H.S. Murfreesboro, TN
Emily Crafton Piedra Vista H.S. Farmington, NM
Rebekah Doppelhauer Yough Sr. H.S. Herminic, PA
Jessica Dwyer John Glenn H.S. Westland, MI
Paula Frechette North Penn H.S. Lansdale, PA
Carrie Green Lakewood H.S. Lakewood, CO
Karena Grow Douglas County H.S. Castle Rock, CO
Megan Hamilton Lexington H.S. Lexington, SC
Annelise Herchen Duxbury H.S. Duxbury, MA
Priya Iyer Franklin Regional H.S. Murrysville, PA
Anne Knorr Mt. Lebanon H.S. Pittsburgh, PA
Prashant Kumar Franklin Regional H.S. Murrysville, PA
Katie Layendecker West Mifflin Area H.S. West Mifflin, PA
Christine Ledden William Mason H.S. Mason, OH
Stephanie Lee Tom C. Clark H.S. San Antonio, TX
Enid Lindenberg Franklin Regional H.S. Murrysville, PA
Stephanie Munroe Berthoud H.S. Berthoud, CO
Christopher Murawski Franklin Regional H.S. Murrysville, PA
Stephanie Perkins Franklin Regional H.S. Murrysville, PA
Alex Rygg Franklin Regional H.S. Murrysville, PA
Samantha Schieck Shaler Area H.S. Pittsburgh, PA
Christina Shewchuk Hackensack H.S. Hackensack, NJ
Sarah Weisel Franklin Regional H.S. Murrysville, PA
Gwyndolyn Woods Alief Taylor H.S. Houston, TX
Piccolo
Nicholas DiCillo Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Laura Sancken Pontiac Township H.S. Pontiac, IL
Clarinet
Nick Bayless Piedra Vista H.S. Farmington, NM
Tyler Bishop Edina H.S. Edina, MN
Ryan Clegg Paul M. Dorman H.S. Roebuck, SC
Heather Elliott Cheyenne Mountain H.S. Colorado Springs, CO
Kristen Farrington Tom C. Clark H.S. San Antonio, TX
Savannah Frazier Greenfield H.S. Greenfield, MA
Rommel Gimao Notre Dame H.S. Sherman Oaks, CA
Sarah Goldman Roslyn H.S. Roslyn , NY
Erin Hardaway Berwick H.S. Berwick, LA
Ashley Jones West Carteret H.S. Morehead City, NC
Chris Kimmey South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Elizabeth Lavin Daniel Boone H.S. Birdsboro, PA
David Levine Blue Valley West H.S. Overland Park, KS
Melody Mallett Dixon H.S. Holly Ridge, NC
Kristin Marrero Greater Latrobe Sr. H.S. Latrobe, PA
Dan Martin Mt. Carmel H.S. San Diego, CA
Melissa May Bay City H.S. Bay City, TX
Catherine McGee Hillcrest H.S. Springfield, MO
Donetta Meadows Barnesville H.S. Barnesville, OH
Sara Miller Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Devin Monas Marjory Stoneman Douglas H.S. Parkland, FL
Darriel Montgomery Greenville H.S. Greenville, TX
Melanie Morris Pleasant Grove H.S. Texarkana, TX
Lisa Mulholland Thousand Oaks H.S. Thousand Oaks, CA
Kim Nogi Sprayberry H.S. Marietta, GA
Trevor Ousey Ridge View H.S. Columbia, SC
Jennifer Pfeffer Wauwatosa West H.S. Wauwatosa, WI
Jessica Quade Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Sarah Redkey Zionsville Community H.S. Zionsville, IN
Amanda Richmond Plainfield H.S. Central Village, CT
Diana Safrit South Rowan H.S. China Grove, NC
Michael Sterling Alan C. Pope H.S. Marietta, GA
Courtney Thomas West Bloomfield H.S. West Bloomfield, MI
Megan Thren Vandebilt Catholic H.S. Houma, LA
Jennifer Tinberg Minnetonka H.S. Minnetonka, MN
Samantha Warner Harrison H.S. Kennesaw, GA
Andrew Weak Millard North H.S. Omaha, NE
Jennifer Lee Weltman El Toro H.S. Lake Forest, CA
Nicholas Wideman Shadow Ridge H.S. Las Vegas, NV
Christi Wolf William Mason H.S. Mason, OH
Bass Clarinet
Caitlin Bearicks Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Cheri Kruger Piedra Vista H.S. Farmington, NM
Victor Louis Pullen, Jr. Clinton H.S. Clinton, SC
Evan Williams James Madison H.S. Vienna, VA
Alto Saxophone
Jesse Bowman Sullivan Central H.S. Blountville, TN
Emily Cook Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Jeremy DeWinter Centerburg H.S. Centerburg, OH
Jeanna Easley Klein H.S. Klein, TX
Michelle Kochan Fond du Lac H.S. Fon du Lac, WI
Sarah Lauer Beaver Area H.S. Beaver, PA
Josh Mobley West Johnston H.S. Benson, NC
Robert Normandeau Sachem H.S. South Lake Ronkonkoma, NY
Nathan Poerschke Weddington H.S Matthews, NC
Christopher Rehm Ayala H.S. Chino Hills, CA
Justin Starr Quaker Valley H.S. Leetsdale, PA
Nick Terrio Cathedral H.S. Indianapolis, IN
Sandy Trinh Vandebilt Catholic H.S. Houma, LA
Tenor Saxophone
Jeremy Bennett Kennewick H.S. Kennewick, WA
Michael Cahal Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Colin McGrory South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Valentino Moreno Marcus H.S. Flower Mound, TX
Andrea Nowalk South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Rita Spicer Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Ramunas Stanciauskas Wheaton Warrenville South H.S. Wheaton, IL
Shelvia Williams Avon H.S. Avon, IN
Baritone Saxophone
Chris Brandt Roosevelt H.S. Sioux Falls, SD
Michael Frock Dallastown Area H.S. Dallastown, PA
Matthew Gramata South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Frank Hughes Toms River H.S. Toms River, NJ
Alex Johnson Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Allison Picini Chantilly H.S. Chantilly, VA
Matt Suguitan William Mason H.S. Mason, OH
Trumpet
Alex Ahn Etiwanda H.S. Fontana, CA
Brendan Allaway Etiwanda H.S. Fontana, CA
Joshua Allen Bridgman H.S. Bridgman, MI
Valerie Atwood Choate Rosemary Hall H.S. Rockford, IL
William Bales Allegan H.S. Allegan, MI
Christopher Butler Columbia H.S. West Columbia, TX
Alyssa Cudney Belleville East H.S. Belleville, IL
Alex Fisher Fort Mill H.S. Fort Mill, SC
Lara Foreman Etiwanda H.S. Fontana, CA
Bradley Fowler Harrison H.S. Powder Springs, GA
Ryan Foytik Shadow Ridge H.S. Las Vegas, NV
Ben Fuller Weddington H.S Weddington, NC
Kyle Gallien Broken Arrow Senior H.S. Broken Arrow, OK
Ryan Galloway South Rowan H.S. China Grove, NC
Amanda Haynes William Mason H.S. Mason, OH
Catherine Hendel Milford H.S. Milford, OH
Eric Hennies William Mason H.S. Mason, OH
Samantha Holmes Field H.S. Mogadore, OH
Cody Holody South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Amanda Howland Millbury Memorial H.S. Millbury, MA
Eric Humbert Center Grove H.S. Greenwood, IN
Matt Huot William Mason H.S. Mason, OH
Kevin Izquierdo Etiwanda H.S. Rancho Cucamonga, CA
Chris Larios Blue Valley West H.S. Overland Park, KS
Brad Lawrence Voorhees H.S. Glen Gardner, NJ
Jeremy Lorrance Pontiac H.S. Pontiac, IL
Alex Martin Goodrich H.S. Grand Blanc, MI
Hallie Mountcastle Jefferson Forest H.S. Forest, VA
L.J. Neal Levitt Area H.S. Turner, ME
Daryl Nelson Columbia H.S. West Columbia, TX
Ashley Norskog Blaine H.S. Coon Rapids, MN
Megan Novak Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Russell Olson Notre Dame H.S. West Haven, CT
Benjamin Osborne Lone Oak H.S. Lone Oak, KY
Kristen Ratcliff Alma H.S. Alma, AR
Brian Read Penn-Trafford H.S. Harrison City, PA
Josh Richard Adair County H.S. Columbia, KY
Tanner Smith Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Melissa Snider McLoud H.S. McLoud, OK
Cody Still Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Stephen Trenier Wauwatosa East H.S. Wauwatosa, WI
Teresa Verburgt Wauwatosa West H.S. Wauwatosa, WI
Aaron Walker Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Christopher Watson Field H.S. Mogadore, OH
Angie Wolfgang Calvert H.S. Prince Frederick, MD
Matt Wright William Mason H.S. Mason, OH
Geoff Yates Center Grove H.S. Greenwood, IN
Horn
Justin Adams Elizabethtown H.S. Elizabethtown, TN
Andrew Creamer Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Elizabeth Deering North Buncombe H.S. Alexander, NC
Tabitha Eutsler Parkview H.S. Springfield, MO
Lucy Ferneau Urbandale H.S. Urbandale, IA
Nicholas Fife Fort Mill H.S. Fort Mill, SC
Susan Funk Morton H.S. Morton, IL
Daniel Gray Timberlane Regional H.S. Plaistow, NH
Amelia Huerta Talawanda H.S. Oxford, OH
Elizabeth Jones Marshfield H.S. Marshfield, MA
Randall Kaszynski Avondale H.S. Auburn Hills, MI
Morgan Liford Marengo Community H.S. Marengo, IL
Matthew Lutz West Allegheny H.S. Imperial, PA
M. Lee Marshall West Johnston H.S. Benson, NC
Laura Meyer Green Hope H.S. Cary, NC
Elise Pezzi Tates Creek H.S. Lexington, KY
Jeslyn Roy Lake Travis H.S. Austin, TX
Michael Souza Mt. Hope H.S. Bristol, RI
Stephanie Stamm Walton H.S. Marietta, GA
Christopher Thacker Clinton H.S. Clinton, SC
Allison Van Liere Jenison H.S. Jenison, MI
Aaron Williams Rio Vista H.S. Rio Vista, TX
Lindsay Yates West Johnston H.S. Benson, NC
David Yee Mt. Carmel H.S. San Diego, CA
Trombone
Cory Barnes Central H.S. Keller, TX
Jeremy Brown Waxahachie H.S. Waxahachie, TX
James Bruno Marian Catholic H.S. Chicago Heights, IL
Jane Calvert Richard Montgomery H.S. Rockville, MD
Robert Cruz Harlingen H.S. Harlingen, TX
Jerrod Davis William Mason H.S. Mason, OH
David Disselkoen Marshall H.S. Falls Church, VA
David Ferneau Urbandale H.S. Urbandale, IA
Rance Hawthorne White Oak H.S. White Oak, TX
Michael Hearn El Toro H.S. Lake Forest, CA
Derek Herrmann Mater Dei H.S. Evansville, IN
Michael Higley Clark H.S. San Antonio, TX
Jordan Hofmeister Sprayberry H.S. Marietta, GA
Sean Johnston Hopkins Senior H.S. Minnetonka, MN
Lucas Kaspar Meadowbrook H.S. Byesville, OH
Brian Kebbekus Wauwatosa East H.S. Wauwatosa, WI
John Ledden William Mason H.S. Mason, OH
Michael Murphy Winnetonka H.S. Kansas City, KS
Allison Neal Leavitt Area H.S. Greene, ME
Travis Patterson Jackson Academy Ridgeland, MS
Christopher Simerman Lawrence Central H.S. Indianapolis, IN
Matthew Sirk William Mason H.S. Mason, OH
Mason Terry Pequot Lakes H.S. Breezy Point, MN
Jacob Turner Durand Area H.S. Durand, MI
Christopher Vicari Ayala H.S. Chino Hills, CA
Andrea Webb Edina H.S. Edina, MN
William Weiner Vines H.S. Plano, TX
Alex Wolff Mandan H.S. Mandan, ND
Thomas Wolff Belleville Township H.S. East Belleville, IL
Bass Trombone
Sandi Dennisson Las Plumas H.S. Oroville, CA
Euphonium
Nathan Adams Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Elliot Babchick Marjory Stoneman Douglas H.S. Parkland, FL
J.P. Crowley South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Sharon Curley Concord H.S. Concord, NH
Carl Davis William Mason H.S. Mason, OH
Katie Davis Union H.S. Tulsa, OK
Peter Fitzgerald Marshfield H.S. Marshfield, MA
Tyler Fry Millard North H.S. Omaha, NE
Jonathan Lischak New Philadelphia H.S. New Philadelphia, OH
Michael Mersch Milford H.S. Loveland, OH
Eric Miller William Mason H.S. Mason, OH
Corey Parker West Carteret H.S. Morehead City, NC
Katisha Pickrell Wayne County H.S. Monticello, KY
Garnette Reynolds Mariner H.S. Cape Coral, FL
Andrew Screptock Springfield H.S. Holland, OH
Kevin Sweeney Toms River H.S. North Toms River, NJ
Kennedy Wells Harrison H.S. Kennesaw, GA
Austin Wilson Branson H.S. Branson, MO
Tuba
Joshua Adams West Johnston H.S. Benson, NC
Chris Adkins Troy H.S. Troy, OH
Kevin Ayers Broken Arrow Senior H.S. Broken Arrow, OK
Nick Bjornson Blue Valley West H.S. Overland Park, KS
Richard Boyd London H.S. London, OH
Matthew Buck J.M. Robinson H.S. Concord, NC
Michael Cramsey Whitehall H.S. Whitehall, PA
James Dixon Permian H.S. Odessa, TX
Cameron Fackler Annville-Cleona H.S. Cleona, PA
Colby Fahrenbacher Elk Grove H.S. Elk Grove, IL
Brian Giordano Chantilly H.S. Fairfax, VA
Kelly McCaughan William Mason H.S. Mason, OH
Elizabeth McDonald Thomas Jefferson H.S.S.T. Alexandria, VA
Jared Pasik Tarpon Springs H.S. Tarpon Springs, FL
Mike Schiff Pontiac Township H.S. Pontiac, IL
Brian Schmidt Lemont H.S. Lemont, IL
Alex Szafranski Lemont H.S. Lemont, IL
Andrew Wozniak Walton H.S. Marietta, GA
Percussion
• Bass Drum
Laura Baldeshwiler Thornton Fractional South H.S. Lansing, IL
Katheryn French John Hersey H.S. Arlington Heights, IL
Matt Gullickson Mankato H.S. Mankato, MN
Anthony Jones Eastern H.S. Greentown, IN
Joe Manko Trinity H.S.
Cameron Spoor Westlake H.S. Austin, TX
Nicole Troutman Smithson Valley H.S. Spring Branch, TX
Chris Young Warren Woods Tower H.S. Warren, MI
• Cymbals
Kira Dralle Morton H.S. Morton, IL
Michael Howard Bellevue West H.S. Bellevue, NE
Devin Howes Mars Area H.S. Mars, PA
Eric Knutilla Lincoln Community H.S. Lincoln, IL
Casey O'Neill Piedra Vista H.S. Farmington, NM
Sara Rose Shawnee Mission Northwest H.S. Shawnee, KS
• Snare
Aaron Barrientos Norwell H.S. Ossian, IN
Preston Beebe Lakewood Ranch H.S. Bradenton, FL
Andrew Bohn Lake Central H.S. St. John, IN
Nick Box Meadowbrook H.S. Byesville, OH
Will Brown James Bowie H.S. Arlington, TX
Leighton Ellis Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Timothy Hickson South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Nathan Noeyack John Glenn H.S. Westland, MI
Jimmy O'Neill Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Darrell Powell Oldham County H.S. Buckner, KY
William Sabol Langham Creek H.S. Houston, TX
Tyler Spann Clinton H.S. Clinton, TN
• Tenors
Clint Dodson Blue Valley West H.S. Overland Park, KS
Matt Dougherty Morton H.S. Morton, IL
Wade Hanse Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Kenneth Hardy West Carteret H.S. Morehead City, NC
Sam Peck Irondale H.S. Arden Hills, MN
Alex Smith Green Hope H.S. Cary, NC
Allison Staton Rancho Cucamonga H.S. Rancho Cucamonga, CA
Flag
Traci Allen Bridgman H.S. Bridgman, MI
Elyse Baker Walled Lake Central H.S. Walled Lake, MI
Ana Barajas Rock Hill H.S. Stockton, CA
Amanda Brockman Jasper H.S. Jasper, IN
Ashley Donaldson Cinco Ranch H.S. Katy, TX
Megan Donaldson Pleasant Grove H.S. Pleasant Grove, UT
Kirby Goode Jefferson Forest H.S. Lynchburg, VA
Michelle Gotts Peabody Veterans Memorial H.S. Peabody, MA
Heather Hewko West Johnston H.S. Benson, NC
Kiadrick Hood West Johnston H.S. Bensen, NC
Hilary Horton Tarpon Springs H.S. Palm Harbor, FL
Meg Howes Mars Area H.S. Mars, PA
Katie Hurr West Johnston H.S. Benson, NC
Meredith Lambert Concord H.S. Concord, NC
Emily Leander Cinco Ranch H.S. Katy, TX
Christina Lear Naperville North H.S. Naperville, IL
Jessica Lischak New Philadelphia H.S. New Philadelphia, OH
Annie Lowery Jackson Academy Jackson, MS
Meghan Melder Tioga H.S. Pineville, LA
Brianna Melton Carolina Forest H.S. Myrtle Beach, SC
Ashley Norton White Knoll H.S. Lexington, SC
Margaret Pardue Carolina Forest H.S. Myrtle Beach, SC
Melanie Patalano Tarpon Springs H.S. Palm Harbor, FL
Anna Robinson Mona Shores H.S. Muskegon, MI
Lauren Short Pleasant Grove H.S. Texarkana, TX
Sandi Tait Highland H.S. Blackwood, NJ
Jessica Thompson Jackson Academy Jackson, MS
Jessica Wardrip Boonville H.S. Dale, IN
Mary White Pleasant Grove H.S. Texarkana, TX
Dance
Alyce Armstrong Corner H.S. Warrior, AL
Jilianne Barzilla Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Kimberly Case Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Jessie Cibik Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Janelle Colborne Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Kathryn Draper Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Allison Dufour Myde Creek H.S. Houston, TX
Dori Enderle Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Megan Grayburn Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Laura Harrell Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Brittney Honora Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Caitlin McDaniel Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Jackie Roddy Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Kourtney Scott Mater Dei H.S. Evansville, IN
Sarah Temko Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Synthesizer
Katie Geiger Westfield H.S. Houston, TX
Vocalist
Emily Hinz Spring H.S. Spring, TX
Banner Carriers
Abigail Carter Carmel H.S. Carmel, IN
Elizabeth Carter Carmel H.S. Carmel, IN
Katelin Carter Carmel H.S. Carmel, IN
Katherine Carter Carmel H.S. Carmel, IN
Cart Pushers
Andrew Carlson El Toro H.S. Lake Forest, CA
Meghan Durham El Toro H.S. Lake Forest, CA
Kim Garbe El Toro H.S. Lake Forest, CA
C.J. Oca El Toro H.S. Lake Forest, CA
Cynthia Scott El Toro H.S. Lake Forest, CA
Troy Severson El Toro H.S. Lake Forest, CA