Bands of America Honor Band in the Rose Parade®
2009 BOA Honor Band Members

(Send corrections to boa@musicforall.org)

Flute
Victoria Acuff Coppell H.S. Coppell, TX
Miranda Cook Highland H.S. Gilbert, AZ
Jack Finney John H. Guyer H.S. Denton, TX
Geana Gault Walton H.S. Marietta, GA
Shelley Gresko George Mason H.S. Falls Church, VA
Sarah Hampton Tarpon Springs H.S. Palm Harbor, FL
Shirley Luong Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Tori Mullins Karns H.S. Knoxville, TN
Leanne O'Donnell McNeil H.S. Austin, TX
Emma Pardini Solon H.S. Solon, IA
Katelyn Paris Burroughs H.S. Ridgecrest, CA
Ramiro Reyes John B. Alexander H.S. Laredo, TX
Hillary Rolf Eden Prairie H.S. Eden Prairie, MN
Alyssa Sallean Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Ashlee Smith Walker H.S. Walker, Louisiana
Katy Weak Millard North H.S. Omaha, NE
Kristin Weber Blue Valley West H.S. Overland Park, KS
Amanda Williams Tarpon Springs H.S. Tarpon Springs, FL
Blaire Gibson Hebron H.S. Carrollton, TX
Flute / Piccolo
Amanda Frank Quaker Valley H.S. Leetsdale, PA
Tyler Hartwell Gaithersburg H.S. Gaithersburg, MD
Christopher Herrada North Mesquite H.S. Mesquite, TX
Natasha Rau Bellevue West H.S. Bellevue, NE
Noelle Werner Whitewater, WI
Clarinet
Amy Anderson Mooresville, IN
Annie Avary The Woodlands College Park H.S. The Woodlands, TX
Hannah Boettger Canyon Del Oro H.S. Oro Valley, AZ
Brandon Boyle Sugar Land, TX
Olivia Calzada James Madison H.S. Vienna, VA
Christopher Campbell Irmo H.S. Columbia, SC
Audrey Chao Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Brian Condit Deep Run H.S. Glen Allen, VA
Joshua Dollison Marietta, OH
Laura Eickhoff Goodrich H.S. Grand Blanc, MI
Alexandra Erwin E.D. White H.S. Thibodaux, LA
Michael Estes Castle Park H.S. Chula Vista, CA
Aaron Folse Acadiana H.S. Duson, LA
Sara Hardin Francis Howell North H.S. St. Charles, MO
Krysten Jablonowski Perrsburg H.S. Perrysburg, OH
Julia Janda Waynesville H.S. Waynesville, MO
Blaine Johnson Wentzville Holt H.S. Lake St. Louis, MO
Devin Johnson Springfield, MO
Carolyn Kinde Overland Park, KS
Dallas Krimminger Bellevue West H.S. Bellevue, NE
Ethan Levine Blue Valley West H.S. Overland Park, KS
Marissa Louthan Haltom H.S. Haltom City, TX
Lexi Munoz Clear Lake H.S. Houston, TX
Taichi Murata Martin Luther King H.S. Riverside, CA
Harley Perri West Leechburg, PA
Andrew Robards Hendrickson H.S. Pflugerville, TX
Nick Rose Somerset H.S. Somerset, MA
Meghan Schuster Yankton H.S. Yankton, SD
Trevor Stewart Mulberry, AR
Vincent Wang Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Bass Clarinet
Michael Auz Marian Catholic H.S. Homewood, IL
Robert Braun East Brunswick H.S. East Brunswick, NJ
Haley Conway Overland Park, KS
Kristen Hjelmaas Overland Park, KS
Beth Levine Overland Park, KS
Alto Saxophone
Carly Bloomfield Kirtland, NM
Tiffany Brucker Torrington H.S. Torrington, CT
Charlie Cash Central Crossing H.S. Grove City, OH
Megan Goddu Somerset H.S. Somerset, MA
Stephen Lee Northmont H.S. Dayton, OH
Lauren Peters James Martin H.S. Arlington, TX
Eddie Pimentel Chaminade College Preparatory H.S. West Hills, CA
Jesus Sanchez, Jr. Pacifica H.S. Oxnard, CA
Christopher Sterling Alan C. Pope H.S Marietta, GA
Samantha Telles-Goins J.M. Hanks H.S. El Paso, TX
Alex Walker Ayala H.S. Chino Hills, CA
Orlando Winters II HIllgrove H.S. Powder Springs, GA
Karen Young Clear Lake H.S. Houston, TX
Tenor Saxophone
Karen Holloway Lafayette H.S. Carencro, LA
Samuel Insana Portsmouth H.S. Portsmouth, RI
Kevin Nelms Dobyns-Bennett H.S. Kingsport, TN
Matthew Primovic Blue Valley West H.S. Overland Park, KS
Kenny Shupak South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Chris Smith Roosevelt H.S. Sioux Falls, SD
Zach Thomas Jeffersonville, IN
Baritone Saxophone
Jonathon Gold Troy Athens H.S. Troy, MI
Christopher Gonzalez Union H.S. Tulsa, OK
Michael Horst Desert Vista H.S. Phoenix, AZ
Zachary Kishpaugh Clover H.S. Cloverdale, SC
Nicholaus Pirone Great Oak H.S. Temecula, CA
Melissa Reese Townsend Jr. H.S. Chino Hills, CA
Hannah Stedman Rio Rancho H.S. Rio Rancho, NM
Nick Walker Ravenwood H.S. Brentwood, TN
Trumpet
Robert Ashley Harrison H.S. Kennesaw, GA
Andrea Bailey Mt. Vernon H.S. Indianapolis, IN
Katie Cantwell Hinsdale Central H.S. Clarendon Hills, IL
Carlos Castellanos Castle Park H.S. Chula Vista, CA
Samuel Coleman Harrison H.S. Marietta, GA
Rachael Cowell Spanish Springs H.S. Sparks, NV
Cody Crespo South Brunswick H.S. Kendall Park, NJ
Erin Crow Lake Braddock H.S. Burke, VA
James Dawson Lithia, FL
Ryan Eskuri Goodrich H.S. Lapeer, MI
Sarah Fairburn Gridley, IL
Amanda Gorzynski South Brunswick H.S. Kendall Park, NJ
Charles Hall Orlando, FL
Nicco Horvath Basha H.S. Chandler, AZ
Stephanie Jurinek Victor J. Andrew H.S. Tinley Park, IL
Bobby Kaczanowski Gull Lake H.S. Richland, MI
Patrick Kail Stephen F. Austin H.S Sugar Land, TX
Sean Kiernan Marietta, GA
Donny Lavrenz Waukesha North H.S. Waukesha, WI
Mason Leming Air Academy H.S. Colorado Springs, CO
Jacob Lubbers Reeths Puffer H.S. Twin Lake, MI
Matthew Martini Adlai E. Stevenson H.S. Long Grove, IL
David Marvel Woodbridge H.S. Bridgeville, DE
Tyler McDaniel Ft. Mill H.S. Ft. Mill, SC
Kaylee Montgomery Center Grove H.S. Greenwood, IN
Michael Nedvidek Kennesaw Mountain H.S. Kennesaw, GA
Connor Pack Bear Creek H.S. Lakewood, CO
Richard Paull J.P. Stevens H.S. Edison, NJ
Alison Sancken Pontiac Township H.S. Saunemin, IL
David Schaefer Bellevue East H.S. Bellevue, NE
Tanner Smith Stephen F. Austin H.S. Richmond, TX
Luke Snell Fruita Monument H.S. Fruita, CO
Nick Swope Berkner H.S. Richardson, TX
Tamara Vaughn Santa Fe H.S. High Springs, FL
Michelle Wagner Ayala H.S. Chino Hills, CA
Douglas Wirtz Roswell H.S. Roswell, GA
Robert Wolf Norwell H.S. Ossian, IN
Corey Wunderlich Warren Local H.S. Fleming, OH
Dominic Zanaboni Marionville H.S. Aurora, MO
Horn / Mellophone
Razik Ahmed Austin H.S. Sugar Land, TX
Michael Allen Talawanda H.S. Oxford, OH
Scott Brown Mooresville H.S. Mooresville, IN
Kevin Carlson Carmel H.S. Carmel, IN
Chelsea Chippendale Central H.S. Keller, TX
Tyler Corley White Oak H.S. Longview, TX
Kelsey Ferneau Urbandale Middle School Urbandale, IA
Clayton Gilbert Pace H.S. Pace, FL
Sydney Hawkins Gainesville, FL
Julia Hosch Highland Park H.S. Dallas, TX
Michael Ichter Newman Smith H.S. Carrollton, TX
Austin Kitch Moore H.S. Moore, OK
Kyle Kraft South Brunswick H.S. Robbinsville, NJ
Kurtis Lutz West Allegheny H.S. Oakdale, PA
Rachel Miller Blaine, MN
Carolynn Motz Langham Creek H.S. Houston, TX
Michael Nation Highland Park H.S. Dallas, TX
Nicole Presley Milford H.S. Milford, OH
Rachel Quitevis Berkner H.S. Richardson, TX
Brian Seemann Hunterdon Central Reg. H.S. Whitehouse Station, NJ
John Sieppel Roswell H.S. Roswell, GA
Brandon Shaw Air Academy H.S. Colorado Springs, CO
Branden Surgnier Olathe, KS
Trombone
Alexis Bennett Centerville H.S. Centerville, OH
Andrew Boss Reeths-Puffer H.S. Muskegon, MI
Aaron Buede Conner H.S. Hebron, KY
Zack Call Davis H.S. Kaysville, UT
Zach Crowley South Brunswick H.S. Kendall Park, NJ
Jacob Carter Berkner H.S. Richardson, TX
Kathleen DeAmico Oswego East H.S. Aurora, IL
Matt Geisen Sycamore H.S. Blue Ash, OH
Tyler Hale Cloudcroft, NM
Thomas Heathcock Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Drew Herchko Norwin Senior H.S. North Huntingdon, PA
Tyler Johnson Brookville H.S. Brookville, OH
Andy Kolpitcke Centerville H.S. Centerville, OH
Jasmine Lau Irvine, CA
Justin Madden Conner H.S. Hebron, KY
Justice Mann North Buncombe H.S. Weaverville, NC
Francisco Marquez Santa Paula Union H.S. Santa Paula, CA
Brad Marvin Berkner H.S. Richardson, TX
Weston Olencki Woodruff H.S. Spartanburg, SC
Andrew Rainwater Orlando, FL
Aaron Rice Bryant H.S. Bryant, AR
Kelsey Robinson Hanford West H.S. Hanford, CA
Cameron Sanders Jacksonville H.S. South Jacksonville, IL
Chris Schott Olathe East H.S. Plathe, KS
Zach Stephens Berkner H.S. Richardson, TX
Daniel Torres Ravenwood H.S. Brentwood, TN
Valerie Wasson Estes Park H.S. Estes Park, CO
Joseph Wells Avon H.S. Avon, IN
Euphonium / Baritone
Nick Adams Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Felix Caserta, Jr. De La Salle H.S. Chalmette, LA
Rocco Duranti Mt. Lebanon H.S. Pittsburgh, PA
Brenda Falk South Brunswick H.S. Dayton, NJ
John Fiocca Lincoln-Way North H.S. Tinley Park, IL
Gary Garvin Carlton J. Kell H.S. Woodstock, GA
Jonathan Gay Richmond Hill H.S. Richmond Hill, GA
Jeff Giuliana Norwin Senior H.S. North Huntingdon, PA
Kayla MacLennan Greensburg-Salem H.S. Greensburg, PA
Elizabeth Newhauser Homestead H.S. Sunnyvale, CA
Thomas Paradiso Powder Springs, GA
Thomas Piotrowski Columbus, IN
Mick Wooden Roebuck, SC
Teresa Wright Mooresville H.S. Camby, IN
Arlen Forsstrom Cerritos H.S. Cerritos, CA
Tuba
Jordan Coker Hillgrove H.S. Powder Springs, GA
Devon Cristofaro HIllgrove H.S. Powder Springs, GA
Zachary Daniel Hillgrove H.S. Marietta, GA
Zach Dykeman Berkner H.S. Richardson, TX
Daniel Herrick Columbus North H.S. Columbus, IN
Nicholas Jobe Carroll H.S. Dayton, OH
Kevin King Loch Raven H.S. Towson, MD
Jared Littleton Broad Ripple H.S. Indianapolis, IN
Alex Lucier Bellevue, NE
Benjamin Mehlan Paxton-Buckley-Loda H.S. Paxton, IL
Dylan Moore Springfield H.S. Maumee, OH
Karleen Moran Burroughs H.S. Ridgecrest, CA
Nicholas Narlock Bellevue West H.S. Bellevue, NE
Robert Sakhnovsky Roswell H.S. Roswell, GA
Reagan Wallace Newman Smith H.S. Carrollton, TX
Matthew Wolf South Brunswick H.S. Kendall Park, NJ
Peter Woodruff Hilliard Darby H.S. Galloway, OH
Bass Guitar
Brenton Fowler Powder Springs, GA
Percussion
• Bass Drum
Christopher Adkins Jenks H.S. Jenks, OK
Richard Caschera III Loyalsock Township H.S. Williamsport, PA
Adam Cramsey Whitehall H.S. Whitehall, PA
Joseph Ketterer Nottingham H.S. Mercerville, NJ
Robbie Lindsey Blue Valley West H.S. Olathe, KS
Wesley Odum Millbrook H.S. Raleigh, NC
Robert Phillips Mountain Ridge H.S. Glendale, AZ
Andrew te Pas El Toro H.S. Lake Forest, CA
Colin Williams Wakefield H.S. Raleigh, NC
• Cymbals
David Culver Mukwonago H.S. Mukwonago, WI
Brian Enderli Pontiac Township H.S. Pontiac, IL
Ethan Guilbeau Lafayette H.S. Lafayette, LA
Christian Matson Burroughs H.S. Ridgecrest, CA
Dilon Reynolds Durand H.S. Durand, MI
• Snare
Blake Bork Dr. Phillips H.S. Orlando, FL
Kennedy Carey Chesterfield, VA
Dean Georgeton Friendswood H.S. Friendswood, TX
John Mangini Bishop Watterson H.S. Columbus, OH
Trey Brown Westmoore H.S. Oklahoma City, OK
Tyler Martin Westmoore H.S. Oklahoma City, OK
Kyle Nelson Lamar Consolidated H.S. Rosenberg, TX
Stephen Prather Jeffersonville H.S. Jeffersonvile, IN
Jacob Garber Morton H.S. Morton, IL
Scott Silva Kennesaw, GA
John Suomu, Jr./td> Dr. Phillips H.S. Orlando, FL
Matthew Wirtz Roswell H.S. Roswell, GA
• Tenors
Mark Baksh Hillgrove H.S. Powder Springs, GA
Brad Cicchillo The Woodlands College Park H.S. The Woodlands, TX
Tim McCurry The Woodlands H.S. The Woodlands, TX
Garrett Robinson Oswego H.S. Oswego, NY
Josh Russell Lakewood Ranch H.S. Bradenton, FL
Drum Majors
Jonathan Cao McCallie School Chattanooga, TN
Mike Roche South Brunswick H.S. Monmouth Junction, NJ
Tania Schmitfranz Alma H.S. Alam, AR
Taylor Watts Harrison H.S. Kennesaw, GA
Alex Wright Fort Zumwalt North H.S. O'Fallon, MO
Flag
Valeria Alvarez Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Adrianna Bierschenk
Karla Espinoza Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Sarah Gahm Pontiac Township H.S. Saunemin, IL
Nicole Gamerl Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Danielle Geier Morton H.S. Morton, IL
Sara Goddu Somerset H.S. Somerset, MA
Rebecca Goolsby
Nicole Graham Pontiac Township H.S. Pontiac, IL
Anna Hammond
Katie Hausman
Taisha Heriquez Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Katy Hernandez Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Lily Hurr West Johnston H.S. Garner, NC
Jeleesa Levy McEachern H.S. Powder Springs, GA
Alyson Liszewski Yough H.S. Herminie, PA
Caroline Marshbanks
Katie McEntire Waubonsie Valley H.S. Aurora, IL
Jillian Nyberg West Johnston H.S. Willow Springs, NC
Jane Pickens West Johnston H.S. Angier, NC
Karry Pomes Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Mary Beth Reynolds Bourbon County H.S. Carlisle, KY
Mackenna Richardson
Samantha Richardson
Brittany Rohan Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Natalie Rosa Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Lianet Sarduy Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Danielle Shea Miami Killian Sr. H.S. Miami, FL
Casey Sperrazza
Kayla Taylor Westfield H.S. Carmel, IN
Emily Townsend Lamar Consolidated H.S. Sugar Land, TX
Erika Wiechers Westfield H.S. Westfield, IN
Dance
Haley Adams Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Taylor Chambers Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Aleesha Chavez Cibola H.S. Yuma, AZ
Torri Clark Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Shannon Colborne Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Naiomy DeLaRocha Cibola H.S. Yuma, AZ
Lauren Duckworth William B. Travis H.S. Richmond, TX
Mallory Elmore Norwell H.S. Bluffton, IN
Kristen Flores Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Leah Girard Canton H.S. Canton, MI
Julia Jonas Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Mariah Mackay Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Sami Mason Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Alyssa Matus Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Nadine Obeid Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Pamla Parker Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Danielle Perez Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Paige Pyle Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Shayna Santos Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Ali Specht Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX
Ashley Tran Stephen F. Austin H.S. Houston, TX
Caitlin Tredway Travis H.S. Richmond, TX
Brittany Westerman Stephen F. Austin H.S. Sugar Land, TX